بخش های مختلف بنای منارجنبان

می توان بنای زیبای منارجنبان را به چند بخش تقسیم و با نگاهی دقیق تر آن ها را نظاره کرد. بخش هایی مانند ایوان منارجنبان، مناره های متحرک بنا و قبر عمو عبدالله. در این قسمت به صورت جزئی تر به تماشای منارجنبان می نشینیم. خانه برای کرایه روزانه در اصفهان و سوئیت مبله در اصفهان در نزدیکی این بنا موجود است.
مناره های منارجنبان
همان طور که اشاره کردیم ساختمان منارجنبان ایوانی است با طاق زیبا و دیدنی که بر فرازش دو مناره به چشم می خورد. مناره ها که جنسی خشتی دارند مزین به کاشی کاری هستند و زیبایی های بنا را چند برابر کرده اند.
از داخل ایوان این بنا باید توسط پلکان مارپیچی بالا رفت تا به پشت بام و مناره ها رسید. امروزه به دلیل حفاظت از بنا، بازدیدکنندگان اجازه بالا رفتن از پله ها و دیدن مناره ها از نزدیک را ندارند به همین دلیل فردی خاص مسوول جنباندن مناره ها و رفتن به پشت بام است و هر چند ساعت یک بار این مناره ها را می جنباند، اما در قدیم هریک از بازدیدکنندگان می توانستند به صورت جداگانه درون مناره ها روند و مناره را تکان دهند.
جنباننده مناره ها از پلکان ایوان بالا می رود، به بام بنا رسیده و درون یکی از مناره ها می شود. در داخل مناره ها پلکان مارپیچی ساخته شده که او از آن ها بالا می رود و با دو دست و بسیار محکم، شروع به تکان دادن یک مناره می کند. همزمان با جنباندن یک مناره، مناره دیگر هم تکان می خورد و به دلیل وجود زنگوله هایی که روی هر دو مناره نصب شده، می توان به وضوح تکان خوردن هر دو مناره را تماشا کرد اما این همه ماجرا نیست. اغلب بازدیدکنندگان یا افرادی که نام منارجنبان را می شنوند تصور می کنند که با تکان دادن یک مناره تنها مناره ی دیگر تکان می خورد اما همان طور که متوجه شدیم با تکان خوردن یک مناره تمامی بنا می لرزد و این تکان خوردن مختص به تنها دو مناره نیست، همین نکته است که گردشگران را به وجد می آورد و با ذوق و شوق به تکان خوردن مناره ها دقت می کنند.
ایوان منارجنبان
علاوه بر مناره های زیبای این بنای فاخر، ایوان آن که به ایوان منارجنبان یا ایوان مقبره عمو عبدالله معروف است هم از جاذبه های زیبای این بنا است. ارتفاع این ایوان زیبا حدودا ده متر است و مساحتش صد و پنجاه متر است. گردشگران هنگامی که برای اولین بار وارد محوطه بنای منارجنبان می شوند محو تماشای ایوان شده و چند دقیقه ای را به تفکر و تامل در جوار این بنا می پردازند. گفته می شود که معماری بنای ایوان منارجنبان مغولی است و با نگاهی دقیق تر به آن می توان متوجه شد که مناره های بنا چندی بعد و حدودا در اواخر دوران صفویه ساخته شده است.

امروزه در این ایوان ال سی دی نصب کرده اند و راهنمای منارجنبان با ویدیوهای زیبا، تمامی قسمت های بنا را توضیح و شرح می دهد و در همان قسمت هم عکس هایی را از این بنا و دیگر بناهای شاخص اصفهان به فروش می رسانند که برای گردشگران جالب است. خانه ی کرایه ای در اصفهان، منزل اجاره ای در اصفهان و مسافرخانه در اصفهان در این خیابان که منارجنبان در آن واقع شده است به چشم می خورد. 

نگاهی علمی تر به راز جنبش منارجنبان
مقبره عمو عبدالله

Related Posts