معماری بنای منار جنبان

 منار جنبان براستی یکی ازاعجاب انگیز ترین بناهای تاریخی شهر اصفهان وکشور ایران است. سبک معماری این بنامغولی است واز یک صحن یاایوان ودو مناره تشکیل شده است. نکته ی شاخص در باره ی معماری این بنای تاریخی زیباوجود همان پدیده ی فیزیکی تشدیدیعنی منتقل شدن نیرواز مناره به تمام ساختمان است. ولی شایداین سوال درذهن هانقش بندد که باتکان خوردن این بناطی قرن ها چرااین بنا فرونریخته و حتی یک آجرهم ازآن جدانشده است. بابررسی وتحقیقات روی این بنا متوجه شده اند که مهم ترین علت فرو نریختن منارجنبان وجود دو شیار عمیق در این بنا است که آن شیارها یا شکاف ها را در تصویر زیر به وضوح تماشا خواهید کرد، این دو شکاف در کنار مناره ها قرار دارند. به زبان عامیانه می توان گفت که وجود چنین شیاری سبب می شود تا ساختمان فضا برای حرکت کردن داشته باشد و فرو نریزد. در کناره ی این مناره ها اجاره روزانه منزل مبله در اصفهان، کرایه خانه در اصفهان و غیره امکان پذیر است. علاوه بر تکان خوردن مناره ها نکته قابل توجه دیگر در رابطه با بنای منارجنبان کاشی کاری های زیبای آن است؛ کاشی کاری هایی با طرح ستاره که رنگ فیروزه ای دارند و زیبایی منارجنبان را دو چندان کرده اند. دقت و ظرافت هنرمندان کاشی کار با دقت در این کاشی های کوچک که با هنرمندی در کنار هم قرار گرفته اند کاملا مشخص است.

راهنمای بازدید از بنای منارجنبان
در ورودی بنای منارجنبان بنری نصب شده که منارجنبان را به صورت خلاصه معرفی می کند در این بخش متن کامل و بدون تحریف راهنمای بنای منارجنبان را قرار می دهیم تا در صورت علاقه آن را مطالعه کنید: یکی از بناهای با ارزش و منحصر به فرد اصفهان، بنای تاریخی منارجنبان است. ساخت این بنای ارزشمند مربوط به دوره ایلخانی در زمان اولجانیو یکی از حکمرانان ایلخان مغول است. تنها تاریخ ذکر شده در این بنا مربوط به سال هفتصد و شانزده هجری قمری است که زیر ساختمان و بالای مقبره نصب شده است. این بنا از یک ایوان با دو مناره و صحن پیرامون تشکیل شده است که بر روی مقبره یکی از عرفای قرن هفتم هجری قمری به نام عمو عبد الله کارلادانی ساخته شده است. سبک ساختمان این ایوان هم مغولیست و کاشی های فیروزه ای رنگ به شکل ستاره چهار پر دو لنگه طاق و اطراف ایوان را زینت می دهد یکی از نکات قابل توجه این بنا مناره های آن است که قابلیت حرکت دارند به طوری که با تکان دادن یکی از آن ها دیگری نیز به حرکت در می آید و سپس به تمامی سقف ساختمان لرزش منتقل می شود. ارتفاع بنا از سطح زمین هجده متر است. علت علمی حرکت مناره های منارجنبان به ساختاره سازه و معماری ویژه آن است.
وجود مصالح ساختمانی بسیار سبک در قسمت های بالایی، ارتفاع کم مناره، وجود فاصله میان هر مناره با ساختمان، کلاف های چوبی که در قسمت های بالا و پایین هریک از دو مناره به کار رفته است و همچنین پدیده فیزیکی به نام تشدید (زدوناس)، عامل موثری در حرکت دادن مناره ها به شمار می روند. در ضمن محوطه بنای تاریخی منارجنبان نیز در قدیم قبرستان عمومی بوده و هنوز هم برخی از قبرها قابل دیدن هستند. خانه مبله در اصفهان، خانه برای کرایه روزانه در اصفهان در این خیابان مهیا است.
مقبره عمو عبدالله
تجربه هایی از گردشگران خارجی در شهر اصفهان

Related Posts