ساز های سنتی در تالار موسیقی اصفهان

 تار 

ممکن نسیت که سخن از ساز های ایران به میان بیاید و هیچ صحبتی از ساز تارنشود. این ساز بسیار محبوب ومعروف از جمله ی ساز های زهی و مختص ایران است و با مضراب نواخته میشود. نواختن این سازها که شواهد نشان می دهد پدر گیتار های امروزه است، بغیر از کشور عزیز مان ایران درمیان دیگر کشور هایی هم چون تاجیک، جمهوری آذر بایجان، ارمنستان و‏گرجستان و چندی ازنواحی قفقاز هم رابج است و جزئی ازموسیقی کلاسیک این سر زمینها به حساب می آید. چوبی که در ساخت این ساز بکار گرفته شده است در ساختار کنده ی آن بیش تر ازجنس کنده ی کهنه ی درخت توت یا گردو است و هراندازه این چوب قدیمی تر باشدتار صدایی بهتر از خودش تولیدخواهد کرد. جالب است که بدانیم پرده‏های تار را ازروده های گوسفندان، دسته ی تار و پنجه ی آن را تنها ازچوب درخت گردو تهیه می نمایند. جنس خرک ساز تار ازشاخ بزکوهی است وبرای ساخت دو سمت دسته ی آن از استخوان شتر استفاده می نمایند. درکنار این ها یک پوست بر روی صفحه ی تار دیده میشود که شفافیتی خاص برای صدای ساز فراهم می کند واین به خاطر استفاده ازپوست جنین گوسفند است. البته در بعضی از موارد ازپوست ماهیها هم برای ساختن پوسته ی روی تار میتوان استفاده نمود.
رباب

یکی ازقدیمی ترین ساز های زه مضراب یا به عبارت دیگر زخمه ای کشور ایران ساز رباب است که از چوب ره تایبون پوست و نخ برای ساخت آن استفاده میشود و از ده های سی و چهل خورشیدی مورد توازندگی در قسمت شرقی و جنوب شرقی ایران بوده است. این ساز را می شود در تالار موسیقی اصفهان مشاهده کرد و به صدای آن گوش داد. خانه مبله برای اجاره روزانه در اصفهان، منزل بمبله در اصفهان، مسافرخانه ارزان در اصفهان و غیره در نزدیکی این تالار موجود است.
بر بط
بر بط یک ساز زه مضرابی است و در زبان عربی از این ساز بانام عود یادمی شود. این ساز از مهم ترین و رایج ترین آلات موسیقی کهن ایران به حساب می رود و گفته میشود که به موسیقیدان قدیمی ایران یعنی باربد افسانه ای تعلق داشته است. جنس کاسه ی طنینی این ساز یک شکل از نصف گلابی گونه داشته واز جنس چوب درخت توت و بعضی از اوقات درخت فوفل است. صفحه ی رویین ساز هم از جنس درخت کاج ساخته میشود که دلیل این انتخاب هم صدا دهی بسیار بهتر این نوع از چوب در بین چوب های دیگر سوزنی برگان است.
سنتور
شاکله ی سنتور شبیه به ذوزنقه ی مساوی الساقین می باشد ودر گروه ساز های زه مضراب قرارمی گیرد. این ساز در اندازه ها وکوکهای مختلف وجود دارد وبا دو عددمضراب چوبی هم نواخته میشود. ازصدای سنتور نیز میتوان بصورت تک نوازی و یا در گروه نوازی استفاده کرد. اگر قصد سفر به اصفهان و بازدید از این تالار را دارید می توانید از قبل از رزرو هتل در اصفهان و یا رزرو مسافرخانه در اصفهان و غیره در نزدیکی مکان های مورد علاقه تان مطمئن شوید.
تجربه هایی از گردشگران خارجی در شهر اصفهان
چند ساز سنتی در موزه ی موسیقی اصفهان

Related Posts