چند ساز سنتی در موزه ی موسیقی اصفهان

 نی

نی یا به عبارت دیگری نی هفت‌ بند ازجمله ساز های بادی در ایران است ومحبوبیت بسیار بالایی را در بین افراداهل موسیقی و دوست دار موسیقی دارد. این سازها از گیاهانی با همین اسم ساخته و پرداخته می شوند و به صورت معمول در حدود پنج عدد سوراخ دارد. مشکل ترین کاردر نواختن نی هفت بند در آوردن صدایش و راحت ترین کار در نواختنش انگشت گذاری بر روی این ساز است.
دف
دف در رده بندی ساز ها در گروه ساز های کوبه ی موسیقی ایرانی قرار گرفته شده است واز یک حلقه ی چوب با قطر بین پنجاه تا پنجاه و پنج سانتیمتر ساخته میشود. این حلقه از چوب را باپوست حیوان هایی مثل گوسفندو بزپوشانده وحلقه های فلزبه شکل زنجیر وار بر دور تا دور این ساز یعنی دف آویزان می شوند. البته در روزگاران قدیمتر به منظور در آوردن صدایی بهتر و موج بیشتر و بلند تر سازنده های این ساز از پوست شکم آهوان برای روکش این ساز استفاده می نموند ولی امروز روز بیش تر ازپلاستیک در عوض پوست های حیوانات مختلف استفاده می شود. دف بیش تر در سبک موسیقی های کلاسیک وعرفانی کار برددارد ودر استانهای کرد نشین چون کرمان شاه و کرد ستان جایگاه وحرمت بالا و خاصی دارد.
سه تار
سه تار یکی دیگر از ساز های معروف زهی مضرابی و یا به عبارت دیگری زخمه ای می باشد وگفته می شود که این ساز به گروه خانوادگی تنبور ها متعلق است. این ساز یعنی سه تار درحالت نشسته نواخته میشودو کاسه ی طنین آن به ضورت گلابی شکل است و جنسی از چوب دارد. نحوه ی نواختن این ساز خوش صدا و زیبا باضرب انگشت سبابه ی است. صدای آهسته و دل نوازی داشته و بیش تر برای تک نوازی مناسب است. به عبارت دیگری سه تار ساز حال است نه ساز قال.
در موزه ی موسیقی اصفهان از این دسته از ساز ها و نحوه ی نواختن آن ها می شود به وفور یافت البته در صورتی که برای اسکان مسافر در اصفهان از رزرو هتل در اصفهان یا رزرو مسافر خانه در اصفهان در نزدیکی این موزه استفاده کنید، می توانید از درد سر های ترافیکی در ساعات شلوغ شهری دوری نمایید.
کمانچه
کمانچه در دسته ی ساز های زهی آرشه‏ای قرار گرفته است و به جهت ساخت آن از چوب یاپوست و فلزبهره می گیرند واز کمانچه بعنوان جد بزرگ ویولن نام برده میشود. نکته ی جالب راجع به کمانچه جنس آرشه ی این ساز است که از جنس چوب و موهای دمب اسب ساخته میشود. این سازها دراندازه های مختلف ساخته میشود واز نقطه نظر اندازه وتعدادسیم باکمانچه های قدیمی تفاوتهای زیادی دارد. کمانچه را بصورت تک نوازی و البته بصورت گروه ‌نوازی نیز می نوازند. از مطرحترین وبر جسته ترین نوازندگان در این سازه میتوانیم به استاد اصغربهاری و یا استادکیهان کلهر اشاره داشت.مسافران می توانند انتخاب هایی از اجاره روزانه منزل مبله در اصفهان، کرایه خانه مبله در اصفهان و دیگر امکانات اقامتی برای اسکان مسافر نوروزی در اصفهان استفاده کنند.
ساز های سنتی در تالار موسیقی اصفهان
موزه ی موسیقی اصفهان

Related Posts