آرامگاه شیخ ابو مسعودرازی

شیخ ابو مسعودرازی از محدثان و دانشمندان برجسته ی قرن نه هجری قمری بوده است که بعد از در گذشت او آرام گاه شامل چهار سو وحمام وباغ بسياربزرگ برای وی ساختند. البته این محل هم به خان قاه شيخ ابو مسعودرازی يا بقعه ی مسعودی شهرت داشته و در دوره های دورتر تحت عنوان قبر ستان عموم اصفهانیان کار برد داشته است. بر علاوه ی شیخ ابو مسعود رازی این مکان مقبره ی یکی دیگر از نام داران اصفهان بانام حافظ ابو نعيم از مورخین ومحدثین بزرگ هم می باشد. این مکان که در چهار باغ واقع شده دارای شمار زیادی از هتل در اصفهان، مسافرخانه در اصفهان، منزل مبله در اصفهان برای اجاره روزانه و غیره می باشد. سر درب سازه که شاخصترین بخش آن می باشد، کار معماران و خطاط دوره ی آق قو يو نلو ها رانشان می دهدو شامل یک کتیبه است كه باكاشی های مينا تزئین شده اند واز شکوه خاص و زیبایی بقعه ی متبرکه سخن میگوید. سر درب این بقعه در قرن نه هجری قمری ساخته شده است.
آرامگاه میر عماد
میر عمادحسنی قزوینی ازخوش نویسان به شهره واز بزرگ ترین خوش نویسان نستعلیق بوده است که در سال نهصد و شصت و یک هجری قمری چشم به این جهان فانی گشود. خط او درزمان زندگی اش نه تنهادر کشور عزیزمان ایران و در دربارصفوی شهرت داشته است بلکه دردربار گورکانیان هندی و پادشاهان عثمانی هم شهره‏ی خاص وعام بودو ثروتمندان فراوانی برای خریدن آثاراو هزینه هایی گزاف می پر داخته اند. بعد از مرگش، او را در کناره ی یک مسجد تاریخی در شهرستان اصفهان بخاک سپرده اند وآرامگاهی برایش بنانمودند. سازه ی این آرام گاه مربوط بقرن یازده هجری قمری است.
آرامگاه علامه مجلسى

محمد باقر مجلسی مشهور به علامه مجلسی و یا مجلسی ثانی از فقیهان شیعی در دوره ی شاهان سلیمان و سلطان حسین صفویه بوده است. وی در سال یک هزار و سی و هفت هجری قمری در شهرستان اصفهان به دنیا آمد. معروفترین اثر از او مجموعه ای بزرگ از حدیث هاست که بعنوان بحار الا نوار شناخته میشود. وی در سال یک هزار و یکصد و ده هجری قمری چشم ازجهان فروبست و در کنار پدر بزرگوارش محمد تقى مجلسى در همین مکان به دست خاک سپرده شدند. مقبره ی علامه مجلسى از مهم ترين آرام گاه های شهرستان اصفهان به حساب می آید که ریشه ی آن مربوطه سال یک هزار و نود و دو هجری قمری میباشد و در سالهای گذشته نیز بار ها موردباز سازی ومرمت قرار داده شده است. خانه مبله برای کرایه روزانه در اصفهان، سوئیت مبله در اصفهان و اجاره منزل مبله در اصفهان در اطراف این مقبره امکان پذیر است. 

آرامگاه بانو ستی فاطمه و مقبره ی شاهزادگان
آرامگاه صاحب بن عباد در اصفهان

Related Posts