چندی از بازارهای معروف بازار بزرگ اصفهان

بازار بزرگ اصفهان فقط محدود به بازار قیصریه نیستند. بازارهایی با نام های دیگر در کناره ها و اطراف میدان نقش جهان فعالیت بالایی دارند همانند بازار زرگرها. بازار زرگر ها از چهارطرف کرباس فروشان شروع می شود و در بازار قهوه کاشی ها به اتمام می رسد. دسترسی به این بازار ها از طریق میدان شاه و خیابان ها ی اطراف ساده و راحت البته با پای پیاده است. اسکان مسافر در اصفهان در نزدیکی این میدان این امکان را به آنها می هد تا از ترافیک دوری کنند. مساقران می توانند کرایه روزانه منزل در اصفهان، اجاره خانه مبله در اصفهان و از این حیث انتخابات داشته باشند.
بازار مسگرها یکی دیگر از این بازار ها است. بازار مس گرها در قسمت غرب میدان نقش جهان قرار گرفته است. این بازار که در عصر صفویان معماری گشته است و صداهای بسیار زیاد و مزاحم و کر کننده ای از آن به خاطر برخورد کردن چکش ها به مس بر می خواسته است.
بازار تفنگ سازها که بازاریست متعلق به دوران شاه عباس صفوی. شروع بازار تفنگ سازها از سر سرای مخلص می باشد و پایان آن به لب بازار سماورسازها می رسد.
بازار کفش دوزها: این بازار از طرف مسجد شیخ لطف الله شروع می شود و با مسجد شاه پایان می یابد.
بازار عربان: به دلیل آمد و شد مکرر اعراب در این قسمت ازبازار، این بازار را بازارعربان نام نهادند. بازار عربان از سوی مسجدجامع آغاز شده و بسمت عبد الرزاق امتداد می یافت.
بازار كلاهدوزها روبروی بازار قنادان شناخته می شود که انتهایش به ابتدای بازار قیصریه دوخته می شود.
بازار قنادها که در دوره ی صوفی قوی شد، در گذشته اش به قلمزن ها مشهور بود. در دوران قاجار قلمزن ها جای خودشان را به قنادها داده بودند.

به علاوه ی این بازارها بازارهای مهم دیگری نیز در اصفهان وجود داشته اند و هستند که می توانیم از معروفترین آنها به بازار شاه يا بازارچه ی بلند اشاره کنیم. این بازار در سال هزار و صد وهجده هجری قمری مصادف با هزار و هفتصد و شش ميلادی، در دوره ی آخرين حاكم صفوی که شاه سلطان حسین خائن بود با مدرسه و سرای فتح ساخته شده. از چهار سوی‏هایی که هم زمان با شكلگيری بازاریها اصفهانی به جهت انشعاب دادن مسیر ها و به هدف زیبایی سازی بازار ها ساخته شدند، می توانیم از چهارسوی‏نقاشی وعليقلی آقا، شيرازيها و چهارسوی‏آجری نام ببریم. حتی محله های اصفهان هم در خودشان دارای بازارهایی بودند که بعضی از آنها هنوز فعالیت میکنند. نمونه ی بارزی از آنها بازار در دشتی، بازار بيدآبادی، بازارريسمان و بازارغاز است. اسکان موقت در اصفهان با اجاره ی روزانه منزل مبله در اصفهان، کرایه روزانه خانه در اصفهان، رزرو مسافرخانه ارزان در اصفهان و غیره امکان پذیر است. 

بازار قیصریه، یکی از مهمترین بخش های بازار اصفهان
نقل قول های معروف درباره بازار اصفهان

Related Posts