نقل قول های معروف درباره بازار اصفهان

به دلیل اهمیت این بازار و و اقع شدن در پایتخت صفویان ، سیاحان و بازرگانان خارجی بسیاری به شهر اصفهان و بزرگترین مرکز اقتصادی شهر یعنی بازاربزرگ رفت و آمد می کردند. برای اسکان مسافر در اصفهان از اجاره منزل در اصفهان، اجاره خانه مبله در اصفهان و غیره استفاده شده و خواهد شد. چهان گردان نوشته هایی را از خود درباره این بازار زیبا به جای گذاشته اند.
ژان شاردن فرانسوی درباره ی بازار اصفهان اینگونه می گوید: از سردر قیصریه، وارد بزرگ ترین و مجلل ترین بازار های اصفهان می شویم که محل فروش پارچه های گرانبهاست و گنبد منقش بزرگی در وسط آن قرار دارد. در طرف راست این گنبد، ضراب خانه و در طرف دیگر آن کاروانسرای اله بیک بنا شده است. در نوشته های شاردن نکات جالبی نیز وجود دارد او از قهوه خانه ای به عنوان بزرگترین و زیباترین قهوه خانه اصفهان در بازار یاد می کند. علاوه بر آن به یکی از کاروانسراهایی که مختص به هندیان بود نیز اشاره ای می کند. ناصر خسرو فیلسوف و جهان گرد ایرانی از عظمت، بزرگی و زیبایی این بازار توصیفاتی داشته است. دیگر جهان گردانی هم که دوره قاجاریه از ایران بازدید کردند از بزرگی این بازار نسبت به بازار وکیل در سفرنامه هایشان یاد کرده اند. اما قدیمی ترین توصیف از بازار اصفهان به قرن چهارم در کتاب "رساله محاسن اصفهان" باز می گردد. در این کتاب این بازار به نام بازار جورین آمده است. بازاری بود بر دروازه ی خورشید که یکی از چهار دروازه مشهور شهر اصفهان در آن زمان بوده و در فصل نوروز عموم مردم اصفهان با انواع خوردنی ها و آشامیدنی ها و آلات و ادوات موسیقی یکی دو ماه را در آن محل به تفریح و عیش و عشرت میگذراندند و بالطبع برای احتیاج این جمعیت از اغذیه و البسه و غیره بازار هایی برپا می کردند و طوافان و بازاریان انواع نعمت ها را در آنجا گرد می آوردند.
نحوه دسترسی به بازار اصفهان

بهترین دسترسی به این بازار بزرگ قطعا از میدان نقش جهان خواهد بود این گونه شما علاوه بر بازدید از بازار می توانید دیگر بناهای شاخص این میدان را از نزدیک مشاهده کنید. میدان نقش جهان اصفهان در میدان مرکزی شهر اصفهان واقع شده است و باید از خیابان سپه به سمت میدان بروید. در روزهای عادی به علت خلوتی خیابانها، دسترسی راحت تر می باشد اما در ایام تعطیل و پر ترافیک سال، کمی در رفتن به این میدان باید صبر داشته باشید. پس از ورود به میدان از سر درب قیصریه می توانید وارد بازار شوید. شما میتوانید در اطراف این میدان منزل مبله در اصفهان و خانه اجاره ای به صورت روزانه در اصفهان پیدا کنید. 

چندی از بازارهای معروف بازار بزرگ اصفهان
جادوی کویر

Related Posts