آرامگاه بیدآبادی

آقامحمد خان بیدآبادی یک حکیم و هم چنین عارف و اضافه بر آن یک مدرس در قرن دوازده هجری‏قمری بوده است. این مدرس بزرگ با سلوک عرفانی اش و هم چنین رواج دادن حکمت های استاد ملاصدرا مشهور می باشد. آقامحمد بیدآبادی شاگردهای فلسفه و عرفان با توانی مانند ملای علی خان نوری، محمدابراهیم کرباسچی، سید حسین‏قزوینی، میرزا ابوالقاسم قمی یا همان میرزای قمی و مولا مهدی نراقه ای را تربیت کرده است. وی در تاریخ هزار و نود وهفت درگذشت. بنای آرامگاه او مربوط به دوره قاجار است و نامش از تاریخ دهم خرداد هشتاد و دو در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد. این آرامگاه در خیابان سعادت آباد اصفهان قرار دارد و مسافران نیز می توانند در این خیابان منزل برای اجاره روزانه در اصفهان، خانه مبله در اصفهان، کرایه روزانه سوئیت مبله در اصفهان و غیره پیدا کنند.
آرامگاه راشد بالله
الراشد بالله پسر المسترشد بالله است. ایشان از خلفای عباسی بوده است که دشمنهایی از سلطان های سلجوق چون سلطان‏محمود بن‏محمد‏و غیاث‏الدین مسعود‏بن‏محمد داشت و در آخر هم به قتل رسید. نما ی خارج گنبد برای این آرام گاه مثل دیگر گنبد های عصر سلجوقیان آجری می باشد و هیچ تزیین دیگری ندارد. تمام نمای داخلی گنبد را با گل‏سفید پوشانیده اند. بنای این آرامگاه مربوط به دوره ی سلجوقیان می باشد.
آرامگاه ساروتقی
سارو تقی ملقب به اعتماد الدوله وزیر اعظم شاه صفی و شاه عباس دوم بود که در سال‌های آغازین حکومت شاه عباس دوم در سن هشتاد سالگی کشته شد. یکی از افتخارات وی این بود که در آغاز سلطنت شاه ‌صفی بر اساس ماموریتی که به او داده شده بود به نجف رفت تا گنبد آرامگاه حضرت علی را از نو بسازد و حرم آن حضرت را در مدت سه سال توسعه دهد. مقبره ساروتقی بنایی مربوط به دوره صفوی - دوره قاجار می باشد.
آرامگاه شیخ ابوالقاسم
آرامگاه شیخ ابوالقاسم بنایی مربوط به سده ی نهم هجری قمری است که در تاریخ پانردهم آذر ماه سال هزار و سیصد و چهارده با شماره ی دویست و سی و پنج در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این آرامگاه در خیابان آتشگاه، محله نصرآباد قرار گرفته است.
آرامگاه علاءالدین شهشهان

شاه علاءالدین بن محمد عارف قرن نه هجری قمری است. علاءالدین در سال هشتصد و پنجاه هجری قمری به دستور شاهرخ تیموری کشته شد و بر بالای آرامگاه او مقبره بنا شد. از نکات زیبای این مقبره می توانیم به کتیبه‌ های گچ بری شده ی داخلی قبر و زینتهای کاشی سردرب آن اشاره کنیم. خط ثلث بسیار چشم نواز و زیبایی هم در داخل مقبره چشم شما را جلا می دهد. خط‏نویسان مشهور در قرن نه هجری‏قمری در اصفهان این قلم را زده اند. این آرامگاه زیبا در دوره ی تیموریان ساخته شده است. این آرامگاه در خیابان ابن سینا، کوچه مسجد صفا، فلکه شهشهان واقع شده است. در این محل دسترسی به مسافرخانه ارزان در اصفهان، هتل ارزان در اصفهان و غیره آسان است. 

جادوی کویر
آرامگاه بابا رکن الدین و بابا قاسم در اصفهان

Related Posts