سراهای مختلف در موزه ی موسیقی اصفهان

 برای بازدید از سراهای مختلف در موزه ی موسیقی اصفهان بهتر است در نزدیکی این منطقه اقامت کنید. به دلیل ترافیک سنگین در این مکان مسافران میتوانند از گزینه های مختلفی چون کرایه خانه مبله در اصفهان، اجاره روزانه منزل در اصفهان رزرو هتل در اصفهان و غیره.

سرای سرآهنگان
در سرای سرآهنگان می توانید با اساتید برجسته موسیقی اصفهان آشنا شوید و از زندگینامه و اثری که بر موسیقی اصفهان گذاشته اند اطلاعاتی به دست آورید.
موسیقی سرا
جذابیت بازدید از موزه موسیقی در تماشای سازهای مختلف ایرانی و به دست آوردن اطلاعاتی در مورد آنها خلاصه نمی شود بلکه در پایان گردش تان در موزه می توانید از تماشای یک اجرای زنده موسیقی سنتی ایرانی لذت ببرید.
کارگاه سازسازی
اگر دوست دارید بدانید هر کدام از سازهای مشهور ایرانی چگونه ساخته می شوند و چه ساختار و اجزایی دارند می توانید سری به کارگاه سازسازی موزه موسیقی بزنید.
سازهای مختلف به نمایش درآمده در موزه موسیقی
در این قسمت تعدادی از مشهورترین آلات موسیقی ایرانی که در این موزه به نمایش درآمده اند را به طور مختصر به شما معرفی می کنیم:
ساز قانون
قانون، سازی ست به شکل ذوزنقه قائم الزاویه که در گروه سازهای زهی مضرابی قرار گرفته است. نوازنده برای نواختن این ساز آن را روی پاهای خود قرار می دهد و با انگشت سبابه دست راست و چپ، به مضراب می نوازد. قانون به طور معمول هشتاد و یک سیم در گروه های سه تایی، دوتایی و تکی، دارد و از چوب گردو ساخته می شود. پوست رویه آن از جنس پوست شتر، گوساله و ماهی ست و سیم های آن نیز جنس زهی، ابریشم روکش دار یا نایلون دارد. قانون از جمله سازهای کهن ایرانی محسوب می شود و بر اساس برخی اسناد فارابی دانشمند و موسیقی دان ایرانی این ساز را اختراع کرده است.
قیچک
قیچک یا قیژک شبیه به قانون در دسته ی ساز زهی‏ایرانی جای داده شده است و شبیه کمانچه توسط آرشه نواخته می گردد. این ساز محلی است و استفاده از آن بیشتر در نواحی جنوب شرقی ایران به ویژه استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان رواج دارد. نکته ی بسیار مورد توجه راجع به این ساز‏زیبا چنین میباشد که در عصر باستانی جمجمه‏ی اسب را برای شاختش استفاده می کردند. به خاطر همین موضوع ساز امروزی شکل سر اسب دارد.
چنگ
ساز چنگ از مشهورترین سازهای باستانی و زهی ایرانی محسوب می شود و جایگاه ویژه ای در ادبیات پارسی دارد. از سیاره زهره به عنوان سیاره چنگ یاد می شود و نخستین نشانه های چنگ نوازی در ایران به دوره ایلامیان در چهارهزارسال پیش باز می گردد. ساز چنگ از جمله سازهای رشته ای ست و با ضرب ‌آهنگ انگشتان نواخته می شود. این ساز در تمام دنیا با تکنیک هشت انگشتی نواخته می شده است؛ اما شواهد نشان می دهد که نوازندگان ایرانی از تکنیک ده انگشتی برای نواختن این ساز استفاده می کردند. چوب گردو و افرا در بیشتر اوقات مواد اولیه ساخت چنگ را تشکیل می دهند. مسافران جهت اسکان مسافر در اصفهان میتوانند از رزرو مسافرخانه در اصفهان، مسافرخانه ارزان در اصفهان و دیگر امکانات رفاهی در کنار این موزه استفاده کنند.
امامزاده های اصفهان و گردشگری مذهبی در نصف جهان
انواع باغ ها با گونه های گیاهی مختلف در باغ گل های...

Related Posts