57

 جانداران در باغ خزندگان به صورت زنده وجود دارند و نمونه هایی نیز به صورت جسد و تاکسیدرمی شده و اسکلت دیده می شوند. در ادامه به شما می گوییم که چه جاندارانی در باغ انتظارتان را می کشند.

خزندگان زنده
خزندگان در دو بخش مارهای خارجی و ایرانی و سایر خزندگان در باغ قابل بازدید هستند که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم:
مارهای خارجی
مار پیتون آفریقایی با وزن بیشتر از هشتاد كیلوگرم: خزنده ای غیر سمی که از روش خفه کردن طعمه برای شکار استفاده می کند و جثه ی بسیار بزرگی دارد.
مار بوآی كلمبیایی: بوآ یک مار غیر سمی به شمار می رود که با استفاده از ماهیچه‌های قدرتمندش شکار را خفه می کند و بدن او را به صورت یک جا می بلعد.
مار پیتون آلبینو هندی: شکل آلبینو یا زال مار پیتون بسیار مشهور است و بسیاری به عنوان یک حیوان خانگی آن را پرورش می دهند. رنگ این مار روشن است و طرح های زرد و نارنجی روی بدن آن دیده می شود.
شاه مار مرجانی تایلندی: ماری سمی که در جنگل های مرطوب استوایی زندگی می کند و با سم خود می تواند سیستم عصبی مرکزی را فلج کند.
مارهای ایرانی
افعی (گرز مار): ماری زهرآگین که تقریبا بلند است و دندان های نیش جانبی آن اجازه تزریق زهر را به صورت عمیق می دهد.
مار شاخدار: از آن با عنوان سمی ترین مار ایران یاد می شود و در غرب کشورمان زندگی می کند.
مار كبری: مارهایی معمولا زهردار که به هنگام احساس خطر گردن خود را بلند می کند. این مار با پرتاب زهر خود طعمه خود را از پا در می آورد.
مار افعی پلنگی: ماری با بدن خاكستری زیتونی روشن با لكه‌های قهوه ای چهار گوش که طول آن حداكثر به یکصد وسی و نه سانتیمتر می رسد.
مار سیاه زنگی: خزنده ای که رنگ بدن آن در سطح پشتی قهوه ای تیره و سیاه است و سطح شكمی آن به رنگ قهوه ای تیره متمایل به سیاه دیده می شود. حداكثر طول این نوع مار به یکصد و هفده سانتیمتر می رسد.
مار آتشی: این مار به دلیل بدن آجری رنگش به این نام معروف شده است. این خزنده در برخورد با انسان معمولا برخوردی عصبی دارد و سعی می کند او را گاز بگیرد.
مار سوجه: خزنده ای با بدن قهوه ای یا زیتونی یا خاكستری با خال یا بدون خال سیاه رنگ که تا یک و نیم متر رشد می کند.
مار قیطانی: ماری که در بیشتر نقاط ایران پیدا می شود و در مناطق كوهستانی،‌ صحرایی و دامنه تپه‌ها زندگی می کند. از پس سر تا انتهای دم یک خط قرمز رنگ یا نارنجی متمایل به قهوه ای ممتد دارد.
كفچه مار خراسانی: دارای بدنی به رنگ زرد تیره یا قهوه ای كم رنگ، قهوه ای تیره یا خاكستری متمایل به سیاه، بدون خال یا نقوش مشخص است و در شمال شرق ایران زندگی می کند.
مار آبی: این مار با نام ناتریکس هم شناخته می شود و به رنگ سبز زیتونی یا نارنجی روشن وجود دارد.
مار ارجنگی: ماری که در لرستان توسط سلطان مار ایران کشف شد.
برای دیدار از این مجموعه زیبا میتوانید در نزدیکی های این منطقه اقامت کنید. برای اسکان مسافر نوروزی در اصفهان یا اسکان مسافر در اصفهان در دیگر فصل های سال میشود به منزل مبله در اصفهان، خانه در اصفهان برای کرایه روزانه و غیره اشاره کرد.