آشنایی با باغ خزندگان اصفهان

 در سال هزار و سیصد و نود و یک بود که خبر افتتاح یک جاذبه تازه در شهر اصفهان پیچید. مردم کنجکاوانه به سراغ این جاذبه نوظهور رفتند تا سر از کار آن در بیاورند و گشتی در آن داشته باشند. باغ خزندگان در پارک ناژوان افتتاح شد تا شهروندان با انواع خزندگان و گونه های مختلف آن آشنا شوند و این جانداران را از نزدیک ببینند. همچنین این مجموعه فرصتی را فراهم می آورد که مسافران نیز با استفاده از امکاناتی هم چون مسافر خانه ارزان در اصفهان، رزرو هتل در اصفهان، منزل مبله در اصفهان و غیره استفاده نمایند. باغ خزندگان کمک می کند که مار به جای موجودی ترسناک و چندش آور، به عنوان یكی از با ارزش ترین موجودات در چرخه طبیعت شناخته شود و همگان فواید آن از جمله كنترل آفات كشاورزی و باغبانی، استفاده از سم آن جهت داروسازی و غیره را بشناسند. بیست و پنج ويواريوم بزرگ و دوازده ويواريوم کوچک در این مجموعه قرار دارد که خزندگان سمی، نيمه سمی و غير سمی از نقاط مختلف جهان در آنها نگهداری می شوند. ویواریوم یا زیست دان به معنی محل زندگی و جایی است که برای نگهداری و رشد گیاهان یا حیوانات، به منظور بازدید یا تحقیق مهیا می شود. زمین این مجموعه توسط شهرداری اصفهان تامین شده و گونه‌های جانوری آن اهدایی شخصی به نام علی غلامی ارجنکی هستند که به "سلطان مار ایران" شهرت دارد.

علی غلامی ارجنکی مجوز صید مارهای سمی و غیر سمی از سازمان حفاظت از محیط زیست و مراکز علمی پژوهشی ایران را دارد و بیشتر از بیست سال است که نمونه هایی از خزندگان مختلف در اختیار دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور قرار می‌دهد. وی سه مار در ایران کشف کرده است: ماری در لرستان که به افتخار او ارجنگی نام نهاده شد، یک افعی در حد فاصل شهرهای سودجان و کوهرنگ که افعی کوهرنگی نام گرفت و ماری دارای یک حفره به جای دو حفره در قسمت صورت در همدان که تک حفره خوانده شد. وی و تمام افراد خانواده اش، خزندگان و به ویژه مارها را دوست دارند. از جمله افتخارات آنها در این زمینه می توان به نام فائزه، فرزند وی در کتاب گینس اشاره کرد که در سن هفت سالگی یازده مرتبه زبان مار کبری را بوسه زده است. فرزند دیگر علی غلامی، غلامرضا در سن دو سالگی به عنوان کوچک ترین مارگیر جهان شناخته شد و در سن هشت سالگی به همراه خواهرش در یک آکواریوم یک در یک متر و نیم در کشور آلمان با بیش از چهل مار سمی، دوازده ساعت زندگی کرد و نامش را در کتاب رکوردهای گینس گنجاند.
از زیبایی های باغ خزندگان می شود ساعت ها گفت؛ اما خوب است بدانید که امکانات رفاهی چون پارکینگ و غیره در این منطقه زیاد نمیتواند پیشرفت کند تا ساختار جنگل مانند ناژوان از بین نبرد. بنابراین بهتر است از منازل یا سوئیت های نزدیک تر برای اسکان استفاده کنید. شما می توانید با اجاره روزانه خانه مبله در اصفهان و یا کرایه منزل مبله در اصفهان در نزدیکی این مکان آسودگی بیشتری داشته باشید.
آشنایی با باغ گل های اصفهان
برخی گونه های موجود در باغ خزندگان

Related Posts