گشتی در چند محله در شهر اصفهان

 محله جی

جی یکی از محلات بسیار قدیمی اصفهان است، البته در دوران پیش از اسلام جزو بخش کناره ی شهر محسوب می شده است. پیش از حمله ی اعراب، جی را با نام گی می شناخته اند. در تاریخ آمده است که شهر اصفهان از دو بخش بزرگ جی و یهودیه تشکیل می شده است. شهر جی از دیرباز تا به اکنون با نام‌های: انزان، گابا، گابیان، گابیه، گبی، گی و جی شناخته می شده است. زمانی که حجاج بن یوسف والی خود را به شهر جی می‌فرستاد به وی گفت: تو را به شهری می‌فرستم که سنگش سرمه است ، مگسانش زنبوران عسل اند و علفش نیز زعفران است.
محله ولدان
این محله از محله های اصفهان و در منطقه دو شهرداری قرار دارد. ولدان از شمال به رهنان و محله سودان، از جنوب به جاوان بالا و برزان و خیابان صمدیه لباف، از شرق به خیابان امام خمینی و از غرب هم به خیابان کهندژ محله لادان و محله جنیران متصل است. در این محله امکان برای اسکان مسافر در اصفهان فراهم است که به صرفه ترین آنها را می توان تحت عنوان اجاره منزل مبله در اصفهان و یا مسافرخانه ارزان در اصفهان پیدا کرد. ولدان دهی جزو دهستان مار بین شهرستان اصفهان بوده است. منطقه‌ای کوچک و دشتی پر از درختان گل و پرورشگاه گل رزهایی جادویی و زیبا بوده است؛ در حال حاضر هم صنعت گل و گلخانه در این منطقه رواج دارد. کلمه وردان، به معنای محل پرورش گل و گل‌ها است.
محله جویباره
جویباره اصلی ترین هسته اولیه شهر و از محله‌های اصلی اصفهان است که منشا آن به حکومت هخامنشی و مهاجرت کردن یهودیان بابل به دستور کوروش بر می گردد. جویباره در دوره‌های بعد از اسلام یکی از محله های اصفهان شد و در دوران سلجوقی مرکزیتی برای شهر پیدا کرد که وجود آثار تاریخی کهن همچون مناره ی ساربان و مناره ی چهل دختران دلیل آن است. این محله امروز دیگر به طور کامل یهودی نشین نیست. خانواده های قدیمی تر از آن کوچ کرده‌اند و ساکنان فعلی آن بیشتر مهاجرانی هستند که به دنبال تامین مسکن ارزان تر به این محل آمده اند. برای اسکان مسافر نوروزی در اصفهان میتوانید خانه برای کرایه روزانه در اصفهان و منزل مبله برای اجاره روزانه در اصفهان با قیمت مناسب پیدا کنید. جویباره با وسعتی حدود هفتاد هکتار، از شمال و شمال شرق به خیابان سروش، از جنوب به ولیعصر از شرق به سه راه ولیعصر و از غرب به خیابان علامه مجلسی می‌رسد. این محله از دوازده محله ی کوچک تر تشکیل شده است. با ساخت دو خیابان هاتف و ولیعصر قسمتی از محله های کوچک یا در مسیر خیابان یا در سمت دیگر خیابان قرار گرفتند و به هر جهت از بدنه اصلی جویباره جدا شدند.
محله رهنان
رهنان یازدهمین منطقه استان اصفهان است که حد فاصل بین خمینی‌شهر و مرکز شهر اصفهان قرارگرفته است و تا سال هزار و سیصد و هشتاد ودو شهری مستقل از اصفهان محسوب می شد. شهر رهنان در گذشته از چهار قلعه تشکیل شده بود که امروزه از این قلعه ها در مجاورت کهندژ مربوط به گذشته دوره ساسانیان هیچ اثری باقی نمانده است. از آثار تاریخی رهنان که تنها نشانه‌ای از آن باقی‌ مانده، مسجد جامع قبلتین و دو حمام کوچک و بزرگ در مجاورت یکدیگر است که موسوم به حمام چهل‌ستون است. نام این شهر به دلیل این که در یکی از خشکسالی های قدیم، به خاطر کاشت زیاد گندم، آرد مورد نیاز استان از این منطقه تامین‌ گردید، به همین سبب به این محله راه نان یا ره نان گفته ‌شده است.
اثرات تاریخی کمتر شناخته شده ی اصفهان
محله های کنگاز، لادان و لنبان در اصفهان

Related Posts