نگاهی به چند محله در اصفهان

 اصفهان، تنها کلان شهر ایران است که قدمتی دیرینه از دوران قبل از اسلام دارد. محله های اصفهان هرکدام از ویژگی ها و مشخصات خاصی برخوردار هستند. محله های قدیمی اصفهان بیانگر تاریخ پرپیچ‌ و خم و فراز و نشیب های فراوان و روزهایی است که این شهر دوست داشتنی به خود دیده است. اصفهان هم مانند هر شهر دیگری محله‌های اصلی کوچک و بزرگ زیادی دارد. که ما قصد داریم چند نمونه از آنها را برای شما مثال بزنیم. در تمام این مناطق منزل برای اجاره روزانه در اصفهان، خانه مبله برای کرایه روزانه در اصفهان، مسافرخانه ارزان در اصفهان به جهت اسکان مسافر در اصفهان و اسکان مسافر نوروزی در اصفهان به تعداد کافی وجود دارد.

محله دردشت
یکی از محله های اصلی اصفهان محله دردشت است. محله دردشت در جنوب خیابان عبدالرزاق واقع‌ شده است و بازار دردشت به‌ عنوان ستون اصلی محله به شمار می‌رود؛ این محله عناصر مذهبی و خدماتی مثل مسجد آقانور، کاروانسرای قدیمی، مسجد پاسنگ و حمام دردشت در دل خود جا داده است. معماری مرکز محله دردشت شهر اصفهان را در واقع می توانیم یک شهر صفوی بنامیم. بازار صفوی اصفهان، واقع در شمال میدان نقش‌جهان، این میدان را به میدان کهنه سلجوقی متصل می‌کند. محور صفوی به همراه بازار اهمیت بسیاری داشته و درواقع از اصلی ترین محورهای شهر است. از این محور اصلی، محورهای نیمه عمومی و نیمه ‌خصوصی منشعب می شده اند که محلات و مرکزهای مختلف را به محور اصلی وصل می کرده اند.
محله گارماسه
گارماسه نام محلی در حومه اصفهان است که در یک کیلومتری فلاورجان واقع‌ شده و از روستاهای ساحلی زاینده رود است. گار به معنای جا و مکان است و ماسه هم به معنای شن و ماسه است. به دلیل این که ساحل رودخانه زنده رود در قدیم در این محل دارای شن و ماسه فراوان بوده به این نام خوانده می‌شود.
محله طوقچی
محله طوقچی یا به زبان محلی طخچی، نام یکی از محله‌های قدیم اصفهان است. نام امروزی‌اش را میدان قدس گذاشته‌اند. این محله در ابتدای دروازه شمالی اصفهان قدیم قرار داشته و دارای باغ های فراوان و حاصلخیزی بوده است. این محله مانند طوقی سبز گرداگرد شمال اصفهان را دربر می‌گرفته است و به همین دلیل آن را طوقی نام نهاده‌اند. این باغ‌ها اکثراً سلطنتی یهودی ‌نشین بوده در قسمت جنوبی این محله قرار داشته است. همچنین در قسمت شرقی این محله قبرستان به قدمت قبل از دوران صفوی وجود داشته است.
در نزدیکی میدان طوقچی باغ بزرگی به نام باغ قوش خانه قرار دارد که تاریخ بنای آن به زمان صفویه برمی‌گردد. به نظر می‌رسد کاربرد این باغ علاوه بر استفاده تفریحی خاندان پادشاهی در ایام تابستان، پرورش مرغ‌های شکاری یا همان قوش بوده است.
محله پاچنار
نام محله‌ای در جنوب شهر اصفهان و واقع در خیابان حکیم نظامی این شهر است. این محله از جنوب به محله ی حسین آباد، از شرق به سراچگان و از سمت شرق و شمال به محله ارمنی نشین جلفا محدود می‌شود. همچنین مسجدی به همین نام در این محله وجود دارد. تا حدود ۲۰ سال پیش بخش قابل ‌توجهی از این محله را باغ‌های میوه و سبزیکاری به خود اختصاص می‌داد، اما متأسفانه به تدریج در این زمین‌ها، ساختمان‌های مسکونی و تجاری ساخته شده است.
محله های کنگاز، لادان و لنبان در اصفهان
نقش مادی در شکل گيری و توسعه ی شهری اصفهان

Related Posts