شبکه آب شیخ بهایی برای اصفهان

 به طور کلی باید توجه داشته باشیم که شهر هایی که در کناره ی رودخانه ها ساخته شده اند، در صورت طغیان رودخانه و یا بارندگی های فصلی شدید می تواند مشکلات خطرناکی را برای سکنه ی این مناطق به همراه داشته باشد. از این روی، شهر اصفهان به خاطر وجود شبکه های پخش آب که بخش اعظم آن توسط شیخ بهایی طراحی شده است؛ به طور کامل از طغیان و یا سیل زدگی دور است. این شبکه ها را مادی می گویند.

مادی ها به کانال های با وسعت بسیار بالا گفته می شوند که با یک شیب حساب شده به طرز ملایمی میزان آب وارد شده به شهر اصفهان را کنترل کرده و از طریق مجراهای اصلی به قسمت های فرعی منتقل می کند. مادی ها به منظور آب رسانی به بخش های دورتری از مجاری اصلی رودخانه هم کاربرد دارند.
زنده رود و مادی هایی که از این رودخانه انشعاب می گیرند، اصفهان را از گذشته های دور از لحاظ کشاورزی و آبیاری باغ ها و بوستان ها نیز به داشتن روش های علمی و اندیشمندانه شهرت داده است. در حال حاضر چند شهر و استان کشورمان از رودخانه ی زاینده رود اصفهان سهم آب می گیرند؛ شهر هایی چون یزد، قم، کرمان، تهران، رفسنجان، کاشان، نایین، سیرجان و بسیاری از شهرهای کم آب دیگر. به همین دلیل ذخیره ی آب در پشت سد زاینده رود بسیار پایین آمده است. سدی که به خاطر وجود مادی ها اصلا نیازی به ساختن آن نبوده و سرقت فراوان آب، اکنون تیشه به ریشه ی سر سبزی اصفهان می زند. دولت تصمیم گرفته بود رود کارون را از طریق تونل کوهرنگ به زنده رود وصل کند اما مردم آن مناطق با شورش کردن اجازه اتصال رودخانه ها را ندادند. سیل و طغیان و خراب شدن همین مناطق در نوروز نود و هشت با وصل شدن این دو رودخانه به هم، قابل مهار کردن و کنترل بوده است که متاسفانه به خاطر خودخواهی برخی اتفاق نیوفتاد. امید است که با مدیریت صحیح و همکاری و یاری رسانی مردم به دولت از بروز این اتفاقات تلخ جلوگیری کنیم.
از مهمترین اثرات مادی ها میتوان به ایجاد فضای سبز پایدار در خیابان های چهار باغ، شکل گیری باغ های صفویه و زنده نگاه داشتن تالاب هایی بسیار زیبا در اصفهان نام برد. این شهر از لحاظ اسکان مسافر در اصفهان، اسکان مسافران نوروزی در اصفهان، اجاره منزل مبله در اصفهان، کرایه روزانه منزل مبله در اصفهان، اجاره روزانه منزل در اصفهان، اجاره خانه مبله، هتل ارزان در اصفهان، مسافرخانه در اصفهان، مسافرخانه ارزان در اصفهان و خانه برای کرایه روزانه در اصفهان و غیره به خصوص در کنار زاینده رود از تنوع بسیار بالایی برخوردار است.
واژه ی مادی
کلیساهای معماری شده در دوره ی صفوی در اصفهان

Related Posts