22
کلیسایی تحت عنوان بیت لحم مقدس یا به عبارتی دیگر کلیسای بدخهم مقدس در خیابان نظرشرقی اصفهان، میدان بزرگ جلفا قرار گرفته است. کلیسای بدخهم مقدس در سال یک هزار و ششصد و بیست و هشت میلادی معماری گردیده است. بیت لحم در زمان حاکمان صفوی و به دستور خواجه پطرس ولی جانیان که بازرگان معروفی در بین دیگر بازرگانان بنام عصر صفویه بود، بنا گشت و مقبره او و چند تن دیگر از اعضای خانواده ی ایشان هم در حیاط این کلیسا قرار گرفته است. خیابانی در محله ی جلفا در شهر اصفهان بخاطر کارهای خیرخواهانه ایشان به نام خواجه پطرس نام گذاری شده است. کلیسای بدخهم را می توانیم از نظر نقاشی های زیبای داخل و از جنبه ی نماهای خارجی، باشکوه ترین کلیسا در شهرستان اصفهان دانست. بخصوص این که این کلیسا بزرگ ترین گنبد در بین دیگر کلیساهای محله ی جلفا در شهر اصفهان را دارد. درب ورودی کلیسای بدخهم بروی عموم بصورت کلی بسته است و اجازه بازدید را به همه ی مردم به راحتی نمی دهند.
مجموعه کلیسای هاکوپ مقدس و مریم مقدس در خیابان نظرشرقی اصفهان در میدان بزرگ جلفا قرار دارد و خیابان توحید در مجاورت آن است. کلیسای هاکوپ مقدس و به عبارت دیگری کلیسای یعقوب مقدس قدیمی ترین و تاریخی ترین کلیسا در شهر اصفهان می باشد. این کلیسا را آودیک باباکیان تاجر برجسته ی دوره ی صفویه در سال یک هزار و ششصد و هفت میلادی ساخته شده است. در سال یک هزار و ششصد و سیزدهم میلادی در اطراف این کلیسا کلیسای دیگری با نام مریم مقدس را معماری کردند، بطوری که هم اکنون کلیسای هاکوپ مقدس در داخل و در دل کلیسای مریم مقدس و در قسمت شمال این کلیسا قرار گرفته است. کلیسای مریم مقدس دومین کلیسای قدیمی در شهرستان اصفهان می باشد. تنوع گوناگون منزل مبله در اصفهان برای اجاره، رزرو هتل در اصفهان ، کرایه خانه در اصفهان، رزرو مسافرخانه در اصفهان، کرایه روزانه خانه، کرایه منزل مبله در اصفهان و اجاره ی روزانه منزل در اصفهان بخصوص در محله ی جلفا بسیار لذت‏بخش و پر گزینه است.
برای نمونه چند کلیسای دیگر را برای شما مطرح میکنیم. کلیسای گریگور یا به عبارت دیگر لوساوریچ مقدس مربوط به عصر صفویه واقع در محله ی نوجلفا در اصفهان.
کلیسای میناس مقدس معماری شده در عصر صفویه، در محله ی نوجلفا در شهر اصفهان، محله تبریزی ها، کوچه ی تبریزی ها
کلیسای نرسس مقدس یا به عبارت دیگر کلیسای سورپ نرسس معماری شده در عصر صفویه، سنگ‏تراش‏ها، کوچه‏ی سنگ‏تراش‏ها
کلیسای نیکوغایوس مقدس معماری شده در عصر صفویه، محله قاراکل، کوی خواجه عابد

کلیسای یوحنا معماری شده در عصر صفویه، کوی چهارسو