اول آذر ماه روز اصفهان

در ماه بهمن سال یک هزار و سیصد و هشتاد و سه پیشنهادی برای انتخاب یک روز از سال به عنوان روز اصفهان و به پیروی از آن هفته ی اصفهان توسط آقای دکتر شاهین سپنتا مطرح گردید. این پیشنهاد مورد استقبال بسیاری از اداره ها و سازمان هایی در اصفهان قرار گرفت که غالب این سازمان ها، موسسات خصوصی و غیر دولتی در اصفهان بودند. کوشش ها و پیگیری به منظور انتخاب روز اصفهان شروع شد. در ابتدای اردیبهشت ماه سال یک هزار و سیصد و هشتاد وچهار بعد از فراخوانی تحت عنوان هم‌اندیشی برای نام گذاری روز نکوداشت اصفهان، اولین روز ماه آذر بصورت سالانه از طرف بیشتر از سی نفر از بزرگان اصفهان شناس های آکادمیک با موضوعیت "روز نکو داشت اصفهان" انتخاب گشته و مصوبه آن صادر گردید.
بنا بر تئوری استاد دکتر لطف الله هنرفر آورده شده در کتابی با عنوان "آشنایی با شهر تاریخی اصفهان" نگاره ای تاریخی که بر سر درب بازار قیصریه اصفهان نقش گرفته است و برداشتی از صورت فلکی برج قوس یا همان ماه آذر به متولد شدن اصفهان در این ماه اشاره دارد، به همین دلیل صورت فلکی ماه آذر که شبیه شکارچی، سنتور در حال مبارزه با پلیدی است بعنوان نماد اصفهان انتخاب شده است.
صورت فلکی کماندار یا همان قوس بنا بر دو مسئله اهمیت بالایی دارد. مسئله اول این است که این صورت فلکی، به صورت دایره البروجی می باشد و سیاره ی خورشید در آذر ماه مهمان این برج می باشد. دومین مسئله این است که موقعیت صورت فلکی قوس در مرکزیت کهکشان راه شیری است هم چنین درخشنده ترین بخش کهکشان راه شیری در این صورت فلکی قرار دارد.
افسانه‏های یونانی چنین آورده‏اند که شیرون موجودی با شکل نیمه اسب و نیمی انسان یا همان موجوداتی به نام قنطورس بود بر عکس همنوع های دیگر خود که شریر بودند، جانداری مصلح بود است. وی به قهرمان های یونان فن رزم آموزش میداد. یک روز هرکولیوس به صورت ناخواسته و تصادفی شیرون را با نیزه‏اش که در یک سم مهلک آبدیده شده بود زخمی کرد. شیرون به خاطر زخم درد و زجر فراوانی کشید اما به خاطر این که موجودی جاودان بود مرگ برایش رخ نمی داد. شیرون دست از جاودانگی اش کشید و با اجازه زئوس که خدای خدایان یونان بود از دنیا رفت. زئوس به منظور زنده نگاه داشتن نام شیرون, بدنش را در غالب ستاره ها و سیاره ها به آسمان هدایت کرد.

از سال یک هزار و سیصد و هشتاد و چهار به بعد، سازمان ‌های مردمی شهر اصفهان، سازمان ‌های دانشجویی دانشگاه‌ های اصفهان و بزرگان ادب و فرهنگ، اولین روز ماه آذر را بعنوان "روز اصفهان" و هفته اول آذر را "هفته اصفهان" نامیده و گرامی می دارند. انجمن دوست داران اصفهان هم شعار "اصفهان برای همیشه، برای همه" را به عنوان آرمانی همگانی بین دوست داران اصفهان انتخاب کرده است. سوم اردیبهشت که به اشتباه تحت عنوان تولد شیخ بهایی و روز کار آفرین شناخته می شود در بین جامعه ای دیگر روز اصفهان شمرده می شود، این در حالیست که شیخ بهایی در روز بیست و ششم ذیحجه سال نهصد و پنجاه و سه‏ی هجری قمری مصادف با هشتم اسفندماه سال نهصد و بیست و پنج هجری خورشیدی متولد شده‌است ولی در تقویم رسمی کشور سوم اردیبهشت، روز شیخ بهایی نام گرفته و اخیراً نیز این روز، روز ملی کارآفرینی نامیده شده‌است. هتل های لوکس در اصفهان، مسافرخانه در اصفهان، اجاره روزانه منزل مبله در اصفهان، کرایه روزانه خانه در اصفهان، اسکان مسافر نوروزی در اصفهان ، اسکان مسافر در اصفهان، اسکان توریست در اصفهان، اجاره منزل در اصفهان، رزرو هتل در اصفهان، اجاره روزانه منزل مبله در اصفهان، هتل ارزان در اصفهان وغیره برای اسکان مسافر در اصفهان پیش و پس از نامگذاری روز اصفهان و برای هفته ای شگفت انگیز در اصفهان از انتخاب های بازدیدکنندگان گرامی از این شهر جادویی است. 

پارک ها و فضاهای سبز اصفهان
هتل شاه عباسی اصفهان

Related Posts