گنجينه ‏های هنر‏های تزیينی شهر اصفهان

 گنجينه و یا موزه‏ی هنرهایی زینتی کشور ايران در عمارتی بسیار قدیمی و زیبا در شهر اصفهان قرار دارد، این عمارت ركيب خانه نام دارد.عمارت رکیب خانه در ابتدای قرن یازدهم هجری قمری هم زمان با حکومت شاه عباس صفوی اول در بین مجموعه ساختمان های دولت خانه ی صفويه معماری شده است. این عمارت در آن زمان تحت عنوان مکان نگهداری و مراقبت از لوازم سلطنتی سوار كاری و همچنین يراق های مركب های سلطنتی مورد استفاده قرار داشت. عمارت رکیب خانه در عصر قاجاریه اندورنی یا همان محل زندگی ظله سلطان که حكومت اصفهان بر عهده ی ایشان بوده است مورد استفاده قرار گرفته بوده است. در زمان حاکمیت حکومت پهلوی عمارت رکیب خانه تحت عنوان اداره‏ی ثبت احوال در زمره ی استفاده قرار گرفته بوده است. گنجينه ای که در این موزه ی هنری قرار دارد دارای قسمت های متفاوتی به مانند خوشنويسی همچون اثر های خطی و نوشتاری، جلدسازی، نگار گری، اثرات لاک، بافتنی ها و رودوزی هایی خاص و زیبا، فلز كاری، آثار چوب، سفال و البته آبگينه ميباشد. این موزه ی تاریخی يادگاریهایی بس نفيس، ارزشمند و جادویی را از عصر صفويه و قاجار در خود جای داده است. در اطراف و نزدیکی های این عمارت بازدید کنندگان میتوانند مسافر خانه در اصفهان، هتل ارزان در اصفهان، اجاره ی منزل مبله در اصفهان، منزل برای اجاره ی روزانه در اصفهان و امکانات دیگر رفاهی برای اسکان مسافر در اصفهان را براحتی پیدا کنند.

موزه ی رکیب خانه مجموعه‌ ی اثرات هنرمندانه ای در رشته های متفاوت است که در این روزها در خود عمارت رکیب‌خانه نگهداری می شود. در زمان های قدیم کاخ چهار باغ در درون فضای رکیب خانه قرار داشته بوده است. نمایشگاه ‌های گوناگونی هم بخاطر مناسبت‌ های مختلفی در گنجینه ی رکیب خانه برگزار می گردد. البته غالب این مناسبت ها در زشته های هنر اسلامی مانند خوشنویسی و طراحی و نقاشی قهوه خانه‌ ای و غیره هستند. این ساختمان بسیار زیبا حیاط مستقلی دارد که درختانی زیبا و بزرگ در مرکز فضای سبز دلنشینش به چشم می خورد. در کناره های این حیاط مستطیلی تالارهایی‌ فراوان و بسیار زیبا معماری شده است. ساختمان رکیب خانه دارای طبقه های بالایی می باشد و البته در قسمت راستی گوشه ی شرق رکیب خانه برجی عجیب وجود دارد.
شاه نشین رکیب خانه که در حال حاضر دفتر موزه به حساب می آید از معماری هنری زیبا و گچ بری هایی نفس گیر و بخصوص آینه ‌کاری‌ هایی ظریف برخوردار است. طبقه های بالایی عمارت در حال حاضر بعنوان بخش اداری این موزه مـورد استفاده قرار می گیرد. در گنجینه ی رکیب خانه بیشتر از سه هزار آثار تاریخی مربوط به دوره های مختلف گوناگون وجود دارد. علاوه بر این، موزه ی رکیب خانه کتاب خانه ای ویژه و تخصصی دارد که غالبا دانشجوها، به طور خاص دانشجوهای رشته‌ ی معماری، هنر و موزه‌داری از آن اجازه ی استفاده را دارند. در پیرامون موزه هتل و مرکزهای اقامتی فروانی برای مسافر ها وجود دارد. برای اسکان مسافران نوروزی در اصفهان، اسکان مسافر در اصفهان، اجاره خانه مبله در اصفهان، اجاره روزانه خانه در اصفهان، کرایه روزانه خانه مبله در اصفهان و غیره آماده خدمت رسانی به مسافران عزیز می باشند.
هتل شاه عباسی اصفهان
مسجد حکیم و مسجد سید اصفهان

Related Posts