كاخ هشت بهشت اصفهان

 پارک هشت بهشت که در زمان صفوی به باغ بلبل معروف بود دارای هشت کاخ زیبا است که مرکزیت آن را کاخ هست بهشت در بر گرفته است، این کاخ ها در درون مجموعه دولت خانه عصر صفويه در زمان حكومت شاه سليمان که در نيمه دوم قرن یازدهم هجری قمری حکومت میکرد معماری شده است. معماری پر خرج این باغ و هم همچنین عمارت های هشت بهشت به صورتی بوده است كه از تمام ضلع های باغ ورودی مجزدا داشته است. در سمت جنوبی کاخ هشت بهشت در دوره ی حکومت شاه سلطان حسين صفوی، مجموعه های مدارس، بازارچه های مختلف و هم چنین كاروان سرا ها بنا گرديد و مورد استفاده قرار گرفت. امکانات اسکان مسافر در اصفهان در اطراف این باغ نیز وجود داشت. البته در زمان حال برای رزرو هتل در اصفهان و یا مسافرخانه در اصفهان، امکانات جدیدی مانند: کرایه روزانه منزل مبله در اصفهان، خانه مبله برای اجاره روزانه در اصفهان، مسافرخانه ارزان در اصفهان، هتل های لوکس در اصفهان و غیره وجود دارد.

نام زیبای هشت بهشت به اصطلاح در زمان معماری این کاخ، به هشتی و ورودهای بهشت اشاره داشته است و معنی هشتی بمعنی ورودی بهشت در گویش اصفهانی می باشد. کاخ عمارت جادویی هشت بهشت دو طبقه دارد و بروی يک عدد كرسی با ریشه ای از سنگ ساخته شده است. در تركيب و معماری این کاخ، احجام و فضاها به طرز ماهرانه و متناسبی قرار داده شده است. در مرکزیت ساختمان هشت بهشت، فضايی اصلی قرار گرفته كه در نقشه به شکل هشت ضلع کاملا متساوی است. ارتباط فی ما بین دو طبقه از طريق دو راه پله مجزا انجام ميگيرد. در کاخ هشت بهشت كليه سطح ايوان ها در هشتی مركز، اتاق ها و راهروها، با سبک های بسیار متنوع و زیبایی مزین شده اند. از دیگر خصیصه ی منحصر به فرد کاخ هشت بهشت، حوض مرواريد و البته آبشار شگفت انگیزش در ايوان جنوبی می باشد كه آب این آبشار از حوض بالایی تغذیه میشده است.
کلیسای وانک
در اواسط يازدهمین قرن هجری قمری، ارمنی های ساكن ارمنستان کنونی به شهر اصفهان مهاجرت کردند و در روستایی کوچک در جنوب غربی شهر اصفهان ساکن شدند. این گروه از ارمنی های مهاجر نام این قسمت را جلفا گذاشتند. پادشاه های دوره ی صفويه براساس دستوراتی كه صادر كرده بودند، آزادی های مذهبی را برای این مهاجران تضمين کردند و اين گروه از اقليت مسیحی را مورد حمايت و پشتیبانی خود قراردادند. در میان ساكنین جلفای اصفهان، تاجران و افرادی كه از میران بالایی از دانش و فن در آن دوران برخوردار بودند در استخدام ساکنین فهیم اصفهان قرار گرفتند. با یاری دوستان این اقلیت و خودشان چندین كليسا مانند كليسای وانک در اصفهان بنا گرديد. این كليسا يكی از زيباترين كليساهای کشور ايران و جهان است كه آميخته ای از معماری اصفهانی و اروپاییست. در داخل كليسای وانک تزئينات هنرمندانه ای مثل گچ بری، نقاشی و طلا كاری وجود دارد. در محوطه ی داخلی كليسای وانک، موزه ای ارزشمند وجود دارد كه تابلوهایی نفيس از نقاشی و طرح، كتابهای خطی و بسیاری آثار برجسته ی دیگر را میتوان بازدید کرد. اگر قصد اقامت در جلفای اصفهان را دارید به دلیل سنتی بودن و سعی در حفاظت از این محله هتل سازی ممنوع است، اما میتوانید با انتخاب گزینه های دیگری چون اجاره ی روزانه منزل در اصفهان، کرایه روزانه منزل مبله در اصفهان، اجاره منزل در اصفهان، اجاره ی روزانه خانه در اصفهان، اقامت روزانه در اصفهان و غیره در دل این محل زیبا اسکان گزینید.
پل خواجو و سی و سه پل اصفهان
مسجد صفوی و مسجد جامع اصفهان

Related Posts